+905456613440

Phaselis Antik Şehri

Phaselis Antik Şehri

Kemer‘e 15 dakika Antalya‘ya ise 45 dakika uzaklıktaki Phaselis Antik Kenti Antalya’ya gelen tatilcilerin en favori deniz tatili rotaları arasında yer alır. Doğa ile baş başa, gürültüsüz bir ortamda, tarihi kalıntıların arasında kafa dinlemek isteyenler için harika bir koydur.

 

Phaselis Antik Kenti'nin Akdeniz’e uzanan küçük bir yarımada üzerinde İÖ 7'nci yüzyılda Rodoslu kolonistlerce kurulduğu söylenir. Kuruluş efsanesinde kolonistlerin yöre halkına mısır veya kurutulmuş balık önerilerine balık isteği ile cevap verildiği anlatılır. Coğrafi konumu önemli bir liman kenti olduğunu gösterir. Biri yarımadanın kuzeyinde diğeri kuzeydoğuda üçüncüsü ise güneybatı kıyısında yer alan üç limana sahiptir. Limanları, agoraları ve şehir sikkeleri üzerindeki gemi betimlemeleri Phaselis’in ticari liman hüviyetini vurgular.

 

1. Kuzey Liman

Kuzey Liman, Phaselis Antik Kenti

Piknik alanından faydalanabileceğiniz antik kentin ikinci büyük plajı Kuzey Limandır. Aracınızı limana yakın konumda park edebilirsiniz. Bu alan diğerler limanlara göre daha sakindir. Denizi çok temiz ama biraz çakıllıdır.

 

2. Merkez Liman

Merkez Liman, Phaselis Antik Kenti

Phalis Antik Kenti’nde en çok tercih edilen plajlardan olan ve kentin orta noktasında yer alan Merkez Liman yuvarlak şeklinde taşlarla çevrelenmesi ile adeta doğal bir havuz görünümündedir.

 

Merkez limanın su sıcaklığı Antalya’daki her hangi bir noktadan daha fazladır. Plaj ufak çakıl taşları ve yer yer kumlu olup Yosun hiç yoktur ve su oldukça berraktır.

 

3. Güney Liman

Güney Liman, Faselis Antik Kenti

Phaselis koyundaki plajlarda son seçeneğimiz Güney Limandır. Bu liman biraz daha büyük bir plaja sahiptir. Bu nedenle su biraz daha dalgalı ama limanın sahip olduğu manzara gerçekten etkileyicidir.

Güney Liman’nın plajı kum ve ufak çakıl taşı karışımlı olup Yosun yoktur ve deniz hafif dalgalıdır. Güney liman diğer limanlara göre oldukça hareketlidir.

Rezervasyon Formu
Bize Ulaşın
+905456613440